News & Events

Chambers USA 2018 Ranks 41 Butler Snow Attorneys as Leaders

Butler Snow is proud to announce Chambers USA 2018 ranked 39 of the firm’s attorneys as leaders in their fields and ranked the firm in 14 categories.

Rankings for individual lawyers are based on their practice-area(s), and evaluation of their legal knowledge and experience, their ability, their effectiveness, and their client-service. A law firm ranking relates to a department of the firm and the qualities of the ranked attorneys within that department.

Factors and considerations are judged by interviews with those active in the market – mainly clients and other lawyers with whom they work; and by assessing recent work done.

“We are proud of all of our attorneys that have been recognized for their work by Chambers USA,” said Don Clark, Jr., chairman of Butler Snow. “It is always an honor for so many attorneys to be recognized in this prestigious directory.”

Chambers USA 2018 ranked the firm in the following categories:

  • Product Liability & Mass Torts (Nationwide)
  • Real Estate (Alabama, Mississippi and Tennessee)
  • Labor & Employment (Mississippi, Tennessee)
  • Litigation: General Commercial (Mississippi, Tennessee)
  • Corporate/Commercial (Mississippi)
  • Energy & Natural Resources (Mississippi)
  • Environment (Mississippi)
  • Banking & Finance (Tennessee)
  • Corporate/M&A (Tennessee)
  • Healthcare (Tennessee).

Butler Snow attorneys were ranked in the following categories:

Nationwide Leader Listings

William M. Gage – Product Liability & Mass Torts (Nationwide)

Christy D. JonesLitigation: Trial Lawyers (Nationwide); Product Liability & Mass Torts (Nationwide – Star Individual); Product Liability: Pharmaceutical (Nationwide – Spotlight Table) and Litigation: General Commercial (Mississippi – Star Individual)

Orlando R. Richmond – Product Liability & Mass Torts (Nationwide)

Martin A. Sosland – Bankruptcy/Restructuring (Nationwide); Bankruptcy/Restructuring (Texas)

Mississippi: Individual Leader Listings

Phil B. Abernethy – Litigation: General Commercial

Paula Graves Ardelean – Labor & Employment

John Brunini – Environment

Barry Cannada – Corporate/Commercial

Michael D. Caples – Environment

Stephen C. Edds – Corporate/Commercial: Municipal Finance

John F. England – Corporate/Commercial: Municipal Finance

Sue Hicks Fairbank – Corporate/Commercial: Municipal Finance

Trudy D. Fisher – Environment

Matthew H. Grenfell – Real Estate

Clifford Harrison – Corporate/Commercial: Banking & Finance

Steven M. Hendrix – Real Estate

John C. Henegan – Litigation: Appellate

Robert C. Hutchison – Real Estate

Selby A. Ireland – Corporate/Commercial

Christopher R. Maddux – Corporate/Commercial: Bankruptcy

Wilson Montjoy II – Energy & Natural Resources

Luther T. Munford – Litigation: Appellate

Barney Robinson III – Litigation: General Commercial

Stephen W. Rosenblatt – Corporate/Commercial: Bankruptcy

Phillip S. Sykes – Litigation: General Commercial

Timothy M. Threadgill – Labor & Employment

Thad W. Varner – Corporate/Commercial: Municipal Finance

Edward A. Wilmesherr – Corporate/Commercial: Banking & Finance

Tennessee: Individual Leader Listings

Kathryn Reed Edge – Banking & Finance: Regulatory

Dan H. Elrod – Healthcare: Regulatory

Gregg C. Gumbert – Real Estate

Geoffrey M. Hirsch – Real Estate

Robert M. Holland Jr. – Real Estate

Gayle Malone Jr. – Litigation: General Commercial

Kara E. Shea – Labor & Employment

Robert L. Trentham – Litigation: Medical Malpractice Defense

Robert J. Walker – Litigation: General Commercial

Alabama: Individual Leader Listings

David R. Kinman – Banking and Finance

Angie Godwin McEwen – Real Estate

Massachusetts: Individual Leader Listings

Stephen E. Weyl – Banking & Finance: Public Finance

Nevada: Individual Leader Listings

Sean M. McGuiness – Gaming & Licensing