Butler Snow is proud to announce Chambers USA 2017 ranked 45 of the firm’s attorneys as leaders in their fields and ranked the firm in 13 categories.
Rankings for individual lawyers are based on their practice-area(s), and evaluation of their legal knowledge and experience, their ability, their effectiveness, and their client-service. A law firm ranking relates to a department of the firm and the qualities of the ranked attorneys within that department.
Factors and considerations are judged by interviews with those active in the market – mainly clients and other lawyers with whom they work; and by assessing recent work done.
“We are proud of all of our attorneys that have been recognized by Chambers USA,” said Don Clark, Jr., chairman of Butler Snow. “It is always an honor to be recognized in this prestigious directory.”
Chambers USA 2017 also ranked the firm in the following categories: Product Liability & Mass Torts (Nationwide), Labor & Employment (Mississippi, Tennessee), Litigation: General Commercial (Mississippi, Tennessee), Real Estate (Mississippi, Tennessee), Corporate/Commercial (Mississippi), Energy & Natural Resources (Mississippi), Environment (Mississippi), Banking & Finance (Tennessee), Corporate/M&A (Tennessee), and Healthcare (Tennessee).
Butler Snow attorneys will appear in Chambers USA 2017 in the following categories:
Nationwide Leader Listings
William M. Gage – Products Liability (Recognized Practitioner)
Christy D. Jones – Litigation: Trial Lawyers (Nationwide); Product Liability & Mass Torts (Nationwide – Star Individual); Product Liability: Pharmaceutical (Nationwide – Spotlight Table) and Litigation: General Commercial (Mississippi – Star Individual)
Orlando R. Richmond – Product Liability & Mass Torts (Nationwide)
Martin A. Sosland – Bankruptcy/Restructuring (Nationwide); Bankruptcy/Restructuring (Texas)
Mississippi: Multiple Leader Listings
Phil B. Abernethy – Litigation: Construction and Litigation: General Commercial
Mississippi: Individual Leader Listings
Paula Graves Ardelean – Labor & Employment
John Brunini – Environment
Don B. Cannada – Real Estate (Star Individual)
R. Barry Cannada – Corporate/Commercial
Michael D. Caples – Environment
Donald Clark Jr. – Corporate/Commercial: Municipal Finance (Eminent Practitioner)
Stephen C. Edds – Corporate/Commercial: Municipal Finance
John F. England – Corporate/Commercial: Municipal Finance
Sue Hicks Fairbank – Corporate/Commercial: Municipal Finance
Trudy D. Fisher – Environment
Robert C. Galloway – Litigation: General Commercial
Matthew H. Grenfell – Real Estate
J. Clifford Harrison – Corporate/Commercial: Banking & Finance
Steven M. Hendrix – Real Estate
John C. Henegan – Litigation: Appellate
Robert C. Hutchison – Real Estate
Selby A. Ireland – Corporate/Commercial
Christopher R. Maddux – Corporate/Commercial: Bankruptcy
R. Wilson Montjoy II – Energy & Natural Resources
Luther T. Munford – Litigation: Appellate
E. Barney Robinson III – Litigation: General Commercial
Stephen W. Rosenblatt – Corporate/Commercial: Bankruptcy
Phillip S. Sykes – Litigation: General Commercial
Timothy M. Threadgill – Labor & Employment
Thad W. Varner – Corporate/Commercial: Municipal Finance
Edward A. Wilmesherr – Corporate/Commercial: Banking & Finance
Tennessee: Individual Leader Listings
Kathryn Reed Edge – Banking & Finance: Regulatory
Dan H. Elrod – Healthcare: Regulatory
Gregg C. Gumbert – Real Estate
John C. Hayworth – Litigation: General Commercial
Robert M. Holland Jr. – Real Estate
David P. Jaqua – Labor & Employment
Gayle Malone Jr. – Litigation: General Commercial
Randall D. Noel – Litigation: General Commercial
Kara E. Shea – Labor & Development
Bart N. Sisk – Labor & Employment
Robert L. Trentham – Litigation: Medical Malpractice Defense
Robert J. Walker – Litigation: General Commercial (Star Individual)
Louisiana: Individual Leader Listings
Sessions Ault Hootsell III – Bankruptcy/Restructuring
Massachusetts: Individual Leader Listings
Stephen E. Weyl – Banking & Finance: Public Finance